ROMA BALAYI

ROMANTIZMIN BAŞKENTİ

Romaİtalya‘nın ve Lazio bölgesinin başkentidir.Tiber ve Aniane nehirleri arasında ve Akdeniz‘e yakındır. 2.7 milyon nüfuslu (Aralık 2006) şehirdeKatoliklerin ruhani lideri Papa‘nın yaşadığı bağımsız devlet Vatikan da yer almaktadır.

Roma, İtalya’nin en kalabalık şehri ve 1290 km²lik yüzölçümüyle Avrupa‘nın en geniş yüzeye yayılmış başkentlerinden biridir. MilanoNapoliTorino,BolonyaPalermoCataniaFloransaCenova ve Bari‘nin toplamından daha geniş bir yüzölçümüne sahiptir. Roma Büyükşehir’in toplam nüfusu 4 milyondur.
75 milyar € luk gelirle İtalya’nın toplam milli hasılasının %6.5′ini tek başına kazanır.
2800 yıllık şehir, sırasıyla ve resmi adlarıyla; eski Roma’nın Yani Bizansajandarmanın , Roma Krallığı‘nın,Roma Cumhuriyeti‘nin, Roma İmparatorluğu‘nun, Papalık Yönetiminin, İtalyan Krallığı’nın ve İtalya Cumhuriyeti’nin merkezi ya da başkenti olmuştur.
Bir efsaneye göre Roma’yı Romulus kurmuş. Romus adlı ikiz kardeşiyle birlikte Roma’nın göbeğinde bulunan Palatino tepesinde terk edildikten sonra, bir dişi kurt tarafından bulunup emzirilmişler. Daha sonra bu ikizleri bir çoban bulup büyütmüş. Yıllar sonra ikizlerin gerçek babalarının bir savaş tanrısı olan Mars ve annelerinin de Rhea olduğu anlaşmış. İlerleyen zamanlarda kardeşler bir kent kurmaya karar verirmişler ancak aralarında çıkan kavgalar sonunda Romulus, Romus’u öldürmüş. Yoluna yalnız devam eden Romulus şehri kendi başına kurmış ve adını da kendinden esinlenerek Roma koymuş. Şehrin kuruluş tarihi İÖ 753 olarak belirtilmekte. İSPANYOL MERDİVENLERİ Kentin en popüler buluşma yerlerinden biri de İspanyol Merdivenleri. Burası İtalyan gençlerinin toplandığı, birbirleriyle tanıştıkları, enstrümanlar çalıp şarkılar söyledikleri yer olarak tanımlanıyor, fakat Roma’daki turist sayısı arttıkça İtalyanlara rastlamak oldukça zor 🙂 İspanyol Merdivenleri’nde (Piazza di Spagna) belirli günlerde gösteriler ve küçük çaplı konserler düzenleniyor, insanlar geç vakitlere kadar sohbet edip eğleniyorlar. VATİKAN Roma sınırları içerisinde bulunan Vatikan’ ı ziyaret etmemek, Roma’ya gitmemek gibidir. Dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan’ın çok yakınına metro ile ulaşmak mümkün. Vatikan’ın çevresi yüksek duvarlarla kaplı olup kameralarla izlenmekte. San Pietro meydanına doğru yürürken Vatikan ile ilgili birçok hediyelik eşya dükkanına rastlamanız mümkün. Elips şeklinde olan San Pietro meydanın kenarları sütunlarla kaplı. Tasarımını Bernini’nin yaptığı San Pietro Bazilikası ise dışarıdan sade görünüme sahip olsa da, biraz karışık ve yoğun yapısı ile büyülüyor. San Pietro Bazilikası 324 yılında ilk Hıristiyan imparator Constantinus tarafından yaptırılmış. Bazilikaya kadın-erkek ayırt etmeksizin şortla girmek yasak. Bazilika’nın en değerli eseri girişin sağında bulunan Michalengelo’nun 25 yaşında yapmış olduğu “pieta”dır. Daha önce saldırıya uğrayan eser, kurşun geçirmez bir camın arkasında sergilenmekte. COLLOSIUM Kolezyum, MS 72 yılında köleler ve mahkumlar tarafından 8 yılda inşa edilmiş olup İmparatorları eğlendirmek için gladyotör dövüşleri düzenlenen ve ayrıca Roma halkını da eğlendirmek amaçlı halk gösterileri yapılan bir arena. Sonraları birçok değerli taş ve mermerleri çeşitli prensler ve papalar tarafından kendi mülklerinde kullanılmak üzere sökülmüş. Günümüze gelene kadar ihtişamından çok şey kaybetmesine rağmen Avrupa’nın en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından biri olma ünvanını devam ettirmekte. FONTANA DI TREVI (AŞK ÇEŞMESİ) Şehrin alışveriş cenneti olan Via del Corso’dan dümdüz sola yürüdüğünüzde Fontana di Trevi karşılar sizi. Oturup saatlerce vakit geçirilebilecek bir yer burası. Bir inanışa göre sağ elinizle sol omzunuzun üstünden çeşmeye bozuk para atarsanız, Roma’ya tekrar geleceksiniz. Bu yüzden günde yüzlerce insan çeşmeye para atıyor. Biriken paralar belediye yetkilileri tarafından toplanıp ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Tüm Hakkı Saklıdır 2018 | Turizm Atölyesi - Created By KCAN Co.